Chałupy

Atrakcje

Chałupy to wieś całkiem małych rozmiarów, na stałe mieszka w niej około 350 osób. Jednak latem zamienia się ona w wakacyjne centrum relaksu nad morzem, gdzie niczego nikomu nie brakuje (a gdyby zabrakło, to w pobliżu jest większa miejscowość - Władysławowo). Chałupy oferują szeroki wachlarz rozrywek szczególnie osobom aktywnym fizycznie. Płytkie dno Zatoki Puckiej pozwala na sprawne i bezpiecznie żeglowanie oraz przede wszystkim surfowanie - amatorów tego drugiego sportu zawsze jest tam wielu. Zmęczeni rekreacją odpocząć mogą na bardzo szerokiej w tym miejscu plaży morskiej. Wieczorami zaś czynne są lokale i żeglarskie tawerny.

Atrakcją innego gatunku jest wciąż żywa w tej miejscowości tradycja kaszubska i rybacka. W drugiej połowie lipca rokrocznie organizowana jest plenerowa impreza pod hasłem "Kaszubskie łodzie pod żaglami", na której podziwiać można doświadczenia i osiągnięcia pokoleń rybackich całego regionu, a przede wszystkim stare, dokładnie odrestaurowane łodzie.

Ciekawostka historyczna

Chałupy mają również w swojej historii pewien niechlubny wypadek. W 1836 odbył się tam ostatni w Polsce tak zwany "Sąd boży", w którym śmierć poniosła posądzona o czary samotna wdowa po rybaku - Krystyna Ceynowa. Głównymi powodami do wszczęcia samosądu było nieuczęszczanie nieszczęsnej kobiety do kościoła oraz fakt, że na jej kominie siadały czarne wrony. Na jej nieszczęście jeden z rybaków w tym czasie poważnie zachorował i posądzono ją o rzucenie czaru. Sprowadzony z Sopotu znachor podburzył tłum przeciw starej wdowie, którą skazano na "próbę wody", co skończyło się utopieniem.

Historia ta odbiła się echem w całym kraju. Były to już wówczas stosunkowo cywilizowane czasy i oskarżenie o czary wielu ludzi bardzo dziwiło. Stefan Żeromski poświęcił postaci Krystyny Ceynowy jeden z rozdziałów swojej słynnej powieści "Wiatr od morza", co jeszcze bardziej upubliczniło całe zajście. Całe szczęście takie rzeczy już się nie zdarzają, a "rzucenie uroku" przydarza się obecnie tylko młodym paniom i w większości przypadków jest to pozytywna przygoda.

Reklama